Sprzęt do windsurfingu – co jest ważne?

W Polsce jest wiele miejsc, w których można uprawiać windsurfing. Wystarczy większy zbiornik wodny i odpowiedni sprzęt. Jego wybór zależy głównie od naszych możliwości i warunków pływania, takich jak siła wiatru i rodzaj akwenu (płaski lub falowany).


Deska windsurfingowa

Najważniejszą rzeczą jest oczywiście deska windsurfingowa. Jest to najdroższa część wyposażenia, a jej wyboru należy dokonywać racjonalnie. Warto podkreślić, ponieważ czasem chce się wybrać deskę kierując się jej wyglądem, a najważniejsze jest, aby sprzęt do windsurfingu był efektywny i użyteczny. Warto jednak wybrać sprzęt, który będzie przede wszystkim dostosowany do Twoich potrzeb. Do wyboru są przede wszystkim: deski windsurfingowe dla początkujących, deski do freeridu, deski freestyle & wave, deski freestyle, deski wave i deski wyścigowe.

Rozpoczynając swoją przygodę z windsurfingiem warto oczywiście wybrać deskę odpowiednią dla początkujących. Taki rodzaj sprzętu ma zapewnić stabilność i ułatwić tym samym proces uczenia się i utrzymywania równowagi. Stabilność deski jest bardzo ważna, gdyż częste wpadnięcia do wody mogą być bardzo frustrujące, a w głównej mierze zależy ona od wyporności deski. Dla początkujących windsurferów zaleca się deski o objętości 180, 200 i 220 litrów.


Maszt i żagiel do windsurfingu

Istotnym elementem wyposażenia windsurfera jest żagiel. Żagle przeznaczone do różnych aktywności są dostępne w różnych modelach, rozmiarach i kształtach. Początkujący windsurferzy powinni zaopatrzyć się w dwa żagle, jeden na silny wiatr, drugi na słaby wiatr. Wybór odpowiedniego kształtu i rozmiaru żagla powinien zależeć od masy ciała windsurfera i jego osobistych preferencji. Początkujące osoby powinny zasięgnąć porady ekspertów, którzy pomogą im wybrać najbardziej odpowiedni model.

Kolejnym elementem wyposażenie jest maszt, który musi być kompatybilny z żaglem, ale to nie jedyny warunek, bowiem powinien być również jak najlżejszy. Do takich zaliczyć można maszty z włókna węglowego. Należy również zwrócić uwagę na IMCS (Index Mast Check System), czyli jednostkę miary sztywności masztu. Producenci zazwyczaj drukują wartość tego parametru na żaglu, aby ułatwić dobór sprzętu.

Pozostałe wyposażenie

Istotnym elementem wyposażenia windsurfera jest bom, którego można się trzymać podczas pływania. Powinien posiadać funkcję regulacji rozmiaru oraz podwójny system zabezpieczeń. Zwykle wykonany z aluminium, ale jeśli ma się większy budżet, warto zdecydować się na lżejszy i sztywniejszy bom z włókna węglowego.

Kolejnym elementem niezbędnym do mocowania masztu do deski jest podstawa masztu lub przedłużenie masztu. Warto zwrócić także uwagę na stateczniki deski, których wybór zależy od wielkości deski, wagi windsurfera, poziomu zaawansowania i warunków atmosferycznych. Przy ich wyborze warto zasięgnąć fachowej porady. Kupując sprzęt do windsurfingu nie należy zapominać o kaskach i kamizelkach ratunkowych, dzięki którym można pływać w bezpieczny sposób.

Artykuł sponsorowany


Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

cztery + osiem =