Posiadanie aktualnego ubezpieczenia OC to obowiązek każdego właściciela pojazdu. Jego cena może niekiedy zaskakiwać. Warto wiedzieć, jakie czynniki mają wpływ na wysokość składki i dlaczego towarzystwa ubezpieczeniowe właśnie te uznają za najważniejsze podczas jej wyliczania. Zebraliśmy te najważniejsze!
Polisa OC – na co towarzystwa ubezpieczeniowe zwracają uwagę?
Ubezpieczenie OC obejmuje rekompensatę szkód, jakie powstają w wyniku spowodowania kolizji lub wypadku, zarówno tych osobowych, jak i materialnych. Choć jest przypisywana do samochodu, a nie do właściciela, to właśnie dane dotyczącego tego ostatniego są bardzo istotne przy wyliczaniu składki. Towarzystwa ubezpieczeniowe biorą pod uwagę takie kwestie jak:
- wiek właściciela pojazdu,
- doświadczenie (data otrzymania prawa jazdy),
- stan cywilny i posiadanie dzieci,
- miejsce zamieszkania,
- dane pojazdu – marka, wiek, przebieg oraz moc silnika.
Wybierając OC, kieruj się przede wszystkim jego ceną. Powinna być możliwie jak najniższa, gdyż wszystkie towarzystwa ubezpieczeniowe oferują w tym zakresie dokładnie taką samą ochronę. Mimo to składka może się u różnych ubezpieczycieli różnić nawet o kilkaset złotych, w zależności od przyjętych przez nich wyliczeń! Jeśli interesuje Cię zakup OC najtaniej na https://najtaniejuagenta.pl/tanie-oc/ znajdziesz przydatne wskazówki.
Wiek i doświadczenie kierowcy a wysokość OC
Towarzystwa ubezpieczeniowe zwracają dużą uwagę na wiek kierowcy, który chce wykupić ubezpieczenie OC. Najwięcej muszą zapłacić młodzi kierujący pojazdami, którzy nie mają zbyt dużo doświadczenia w prowadzeniu. Zgodnie ze statystykami, którymi posługują się ubezpieczyciele, osoby między 18 a 28 rokiem życia znajdują się w grupie podwyższonego ryzyka, jeśli chodzi o wypadki oraz kolizje. Dlatego też i polisa dla nich jest droższa.
Osoby po 30 roku życia z kolei mają już z reguły większe doświadczenie za kierownicą oraz jeżdżą ostrożniej, powodując przy tym mniej wypadków. To z kolei przekłada się na niższe ryzyko i tańszą składkę. Warto jednak pamiętać, że po 60-tce ponownie cena za ubezpieczenie OC może wzrosnąć, acz nie tak mocno, jak w przypadku najmłodszych kierowców.
Jeśli chodzi o liczbę lat posiadania prawa jazdy, kwestia tutaj jest dość prosta. Im dłużej masz uprawnienia do prowadzenia pojazdów, tym Twoja składka będzie niższa. Świeżo po zdaniu prawa jazdy natomiast za polisę zapłacisz więcej. Wynika to oczywiście z doświadczenia i co za tym idzie, potencjalnego ryzyka wypadku.
Miejsce zamieszkania kierowcy i stan cywilny
Jeśli chodzi o kwestię dotyczącą miejsca zamieszkania właściciela samochodu, tu również towarzystwa ubezpieczeniowe wykazują pewną ostrożność. Najdroższe ubezpieczenie OC płacą mieszkańcy dużych miast, gdzie ruch drogowy jest największy. W mniejszych miejscowościach, jak i na wsiach jest mniejsze ryzyko wypadku czy stłuczki, z uwagi na niewielkie natężenie ruchu. Również spowodowanie szkody parkingowej nie jest w nich tak duże. Dzięki temu kierowcy, którzy mieszkają poza dużymi miastami, za OC płacą mniej.
Na wysokość OC ma wpływ także stan cywilny i fakt posiadania dzieci. Towarzystwa ubezpieczeniowe uważają, że osoby w związkach małżeńskich, które posiadają potomstwo, jeżdżą ostrożniej i powodują mniej wypadków. Dlatego też płacą niższą składkę niż single.
Jak samochód wpływa na wysokość OC?
Wysokość składki OC zależy też od auta. Duże znaczenie ma przede wszystkim pojemność silnika – im jest większa, tym więcej trzeba zapłacić za polisę. Towarzystwa ubezpieczeniowe sprawdzają też wiek samochodu. Zarówno te prosto z salonu, jak i starsze (np. 15-20 letnie) będą oznaczać droższą polisę. Oprócz tego istotna jest marka. Najmniej płaci się za te uważane przez ubezpieczycieli za bezpieczne, czyli Skody, Toyoty, Ople, Dacie, Renault czy Hyundaie.
Gdzie kupić tanie OC?
Aby kupić OC, nie musisz wybierać się do żadnej placówki. Możesz to zrobić przez Internet, podobnie jak w przypadku rejestracji auta (więcej na ten temat przeczytaj tu). Warto skorzystać z porównywarek cen online, które pomogą Ci dokonać optymalnego dla Ciebie wyboru. Ty również masz wpływ na to, by zapłacić mniej za OC. Wystarczy, że skorzystasz ze sprawdzonych metod, które opisujemy poniżej.
Metody na tańsze OC
Chcąc oszczędzić na ubezpieczeniu OC, zadbaj o bezszkodową jazdę. Wielu ubezpieczycieli oferuje obniżki rzędu 10% za każdy rok, kiedy to nie jesteś sprawcą kolizji. Dzięki temu możliwe jest uzyskanie atrakcyjnego rabatu w dłuższej perspektywie.
Jeżeli jesteś początkującym kierowcą, rozważ dodanie do auta starszego współwłaściciela, na przykład członka rodziny. Młodszy wiek i krótki staż posiadania prawa jazdy mogą wpływać na wyższe koszty ubezpieczenia. Natomiast dodanie do umowy osoby z większym doświadczeniem może skutkować niższym kosztem.
Kiedy dopiero zastanawiasz się nad wyborem auta, unikaj tych luksusowych z dużą pojemnością silnika. Zazwyczaj przekłada się ona na lepszą prędkość, a więc i większe ryzyko wypadków. Wybierając auta marek takich jak Toyota czy Hyundai, z silnikami o pojemności nieprzekraczającej 1L, masz szansę na korzystniejszą ofertę OC.
Artykuł sponsorowany