Akupresura, aromaterapia, joga – to niektóre z naturalnych sposobów łagodzenia dolegliwości trawiennych u dzieci. Czy są skuteczne? Na pewno warto je sprawdzić, ponieważ niekiedy okazują się bardziej efektywne niż tradycyjne leki na zaparcia czy biegunki.
Domowe sposoby na poprawę trawienia
Szacuje się, że co dziesiąte dziecko zmaga się z przewlekłymi problemami trawiennymi. Należą do nich zaparcia nawykowe, które mogą pojawić się w każdym wieku – u niemowlaków karmionych piersią po przejściu na pokarmy stałe lub mleko modyfikowane, u maluchów uczących się korzystania z nocnika czy starszych dzieci, które stresują się rozpoczęciem zajęć w przedszkolu lub nauki w szkole. Przyczyną takich problemów bywa też niewłaściwa dieta, odwodnienie albo siedzący tryb życia.
Jak leczyć zaparcia nawykowe u dzieci?
Warto skorzystać z tradycyjnych sposobów, np. wprowadzając do jadłospisu owoce o działaniu przeczyszczającym (suszone śliwki, suszone morele). Skuteczne bywają też inne naturalne środki, w tym olej rycynowy pozyskiwany z ziaren rycynusa pospolitego zwanego także rącznikiem. Jest tłoczony na zimno, a następnie wygotowywany z wodą, dzięki czemu zyskuje fantastyczne właściwości lecznicze – działa drażniąco na błonę śluzową jelita, co wzmaga perystaltykę i wykazuje właściwości przeczyszczające.
Innym domowym sposobem na problemy trawienne jest masaż brzuszka i delikatne ćwiczenia wspomagające pracę jelit. Ucisk wpływa stymulująco na ich pracę, pomaga również w usunięciu nagromadzonych gazów. Dotyk bliskiej osoby wpływa na dziecko kojąco, co również ma duże znaczenie. Należy jednak pamiętać, by masażu nie wykonywać od razu po posiłku – trzeba odczekać minimum pół godziny.
Akupresura jako metoda łagodzenia zaparć u dzieci
Akupresura na zaparcia jest stosowana od wieków. Ta alternatywna metoda leczenia narodziła się w Chinach i była znana już 7 tysięcy lat temu. Opiera się na ucisku – przede wszystkim palcami – konkretnych punktów na ciele, co ma prowadzić od osiągnięcia efektu leczniczego.
Masowanie okrężnymi ruchami miejsc znajdujących się na wewnętrznej stronie łydek, tuż nad kostką oraz w szczelinie między kciukiem a palcem wskazującym (tutaj mają znajdować się sensory odpowiadające za pracę jelit), ma poprawiać perystaltykę, pobudzać pracę układu pokarmowego, niwelować wzdęcia oraz zaparcia, a także zmniejszać napięcie emocjonalne.
Akupresura na zaparcia może być skuteczna, ale należy przestrzegać zasad – ćwiczenia nie powinny trwać zbyt długo (nie dłużej niż 5 minut), należy też zapewnić dziecku maksymalny komfort i odprężenie. Węcej na ten temat możesz przeczytać tutaj: https://hellomama.pl/przedszkolak/akupresura-na-zaparcia-u-dzieci-jak-to-dziala/
Inne naturalne techniki wspomagające trawienie
Aromaterapia
W łagodzeniu problemów trawiennych sprawdzi się również aromaterapia, czyli kąpiele, inhalacje i masaże wykorzystujące walory olejków eterycznych, które odkryli już starożytni Egipcjanie (przypisuje się im wynalezienie pierwszego urządzenia pozwalającego na ekstrakcję aromatu z drzewa cedrowego).
Najwygodniejszą formą aromaterapii jest kąpiel, która działa uspokajająco, usuwa zmęczenie, ale również pomaga uporać się z zaparciami – do napełnionej wodą wanny wystarczy wkropić od 5 do 15 kropli olejku z mięty pieprzowej, estragonu, anyżu, kopru, paczuli, imbiru czy trawy cytrynowej. Dziecko powinno moczyć się w niej nie dłużej niż pół godziny.
Popularną formą aromaterapii są inhalacje. Wykorzystuje się do nich specjalne kominki ze świeczką. Jej ciepło podgrzewa mieszankę ok. 5 kropli olejku i wody (musi być przegotowana i gorąca), co powoduje odparowanie aromatu i jego rozproszenie się w pomieszczeniu.
Joga
Na pracę układu pokarmowego stymulująco działa joga poprawiająca perystaltykę jelit i pomagająca uporać się z zaparciami. Techniki relaksacyjne, w tym stosowane podczas ćwiczeń głębokie oddechy, pobudzają pracę mięśni, także systemu trawiennego, pomagając w usuwaniu zbędnych produktów przemiany materii.
Ziołolecznictwo
Trawienie wspomaga również ziołolecznictwo. Przy zaparciach warto podawać dziecku napary z kopru włoskiego, mięty pieprzowej, rozmarynu czy kminku.