Dlaczego warto czytać książki? 8 korzyści Z czytania

Foto: pixabay

Zastanawiasz się czy czytanie książek daje nam coś więcej poza rozrywką? Oczywiście, że tak! Dlaczego konkretnie warto to robić? Oto 8 korzyści z czytania książek.


1. KSZTAŁTOWANIE  OSOBOWOŚCI

Czytanie pozwala postawić się w różnych sytuacjach oraz wyobrażać sobie, co my zrobilibyśmy na miejscu bohatera. Pozwala nam to poznać nowe doświadczenia, wyzwania.

2. POPRAWA PISANIA

Warto czytać książki, które pozwolą nauczyć się poprawności gramatycznej i ortograficznej. To najważniejsza korzyść, wynikająca z czytania książek, którą z pewnością doceni każdy. 

3. LEPSZE ZDOLNOŚCI ANALITYCZNE

Osoby, które sięgają po książki wymagające rozwiązywania zagadek, analizowania faktów, rozwijają w sobie analityczne myślenie. 

4. ROZWIJA WYOBRAŹNIĘ 

Czytanie, stymulując prawą półkulę mózgu, rozwija naszą wyobraźnię. Mając przed oczami wyłącznie literki, musimy wizualizować sobie to, co dzieje się w książce.


5. BOGATSZE SŁOWNICTWO

Ludziom często umyka jakiś wyraz, lub chcą coś powiedzieć, lecz nie potrafią ubrać tego w słowa. Czytanie jest najlepszym ćwiczeniem na poszerzanie zasobu słownictwa i pomaga w opisywaniu i wyrażaniu swoich myśli czy uczuć.

6. LEPSZA PAMIĘĆ

Podczas czytania  tworzymy w głowie obrazy, łączymy nową wiedzę z tym, co już jest nam znane. Podczas czytania książki, neurony są nieustannie zmuszane do wysiłku, co w prosty sposób przekłada się na lepszą pamięć i koncentrację.

7. REDUKCJA STRESU

Czytanie działa uspokajająco. Stres odchodzi wówczas w zapomnienie. Wystarczy tylko 6 minut czytania, aby zmniejszyć uczucie stresu aż o 60 procent!

8. POGŁĘBIANIE WIEDZY

Ludzie, którzy dużo czytają, są znacznie mądrzejsi. Nie bez powodu mówi się o kimś, kto posiada dużą wiedzę, że jest „oczytany”. 


Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

czternaście + trzy =