Jak sprawić by sprzątanie w domu było proste

 

Jak sprawić, by sprzątanie w domu było proste  

Sprzątanie to jeden z najmniej przyjemnych obowiązków domowych. Niestety, nie można go uniknąć. Zamiast więc narzekać, lepiej wypracować pewne nawyki, które sprawią, że sprzątanie będzie przyjemne, proste i szybkie. Od czego warto zacząć? Podpowiadamy!  


Właściwa kolejność  

Codzienne porządki ułatwia odpowiednia kolejność sprzątania. Warto o tym pamiętać, ponieważ w przeciwnym wypadku zamiast ładu, można osiągnąć odwrotny skutek, czyli bałagan. Prostą zasadą, która doskonale sprawdza się przy sprzątaniu jest zasada „od góry do dołu”. Oznacza ona, że jako pierwsze należy dokładnie odkurzyć wszystkie meble i dodatki, które znajdują się nad podłogą. Dopiero potem można przejść do odkurzania dywanów i podłóg, a następnie do mopowania.  

Minimalizm  

Minimalizm to nie tylko bardzo modny od kilku sezonów sposób urządzania wnętrz, ale także i sposób na ograniczenie kurzu czy łatwiejsze porządki. Dotyczy to zwłaszcza dodatków, wazonów, ramek na zdjęcia czy rozmaitych figurek. Nie ma wątpliwości, że to przedmioty, które najtrudniej odkurzyć. Poza tym, bardzo często zwyczajnie o nich zapominamy, co skutkuje sporą warstwą zalegającego kurzu. Oczywiście nie trzeba pozbywać się z domu wszystkich dodatków, warto jednak ograniczyć ich obecność do minimum. Z kolei te, które pozostaną, należy na bieżąco odkurzać. Szczególnie przydatna może być do tego puszysta szczotka do kurzu.  

Wietrzenie pomieszczenia  

Nie każdy zdaje sobie sprawę z tego, jak wietrzenie mieszkania wpływa na codzienne porządki. Regularne otwieranie okien pozwala bowiem zmniejszyć ilość zalegającego w domu kurzu. Wietrzenie powinno odbywać się przez cały rok, także jesienią i zimą. Podczas niesprzyjających warunków atmosferycznych i niskich temperatur, wystarczy nawet otwarcie okna na 10 minut.  


Właściwy sprzęt  

Nie ma jednak wątpliwości, że największym pomocnikiem podczas codziennych porządków jest odpowiedni sprzęt, zwłaszcza odkurzacz. Dzięki niemu można nie tylko dokładnie pozbyć się kurzu z podłóg i dywanów, ale za sprawą odpowiednich szczotek porządkować także materace, sofy, tapczany czy nawet grube zasłony. Bardzo wygodnym rozwiązaniem są również popularne ostatnio odkurzacze bezworkowe. Czym różnią się od tradycyjnego sprzętu? W przypadku odkurzaczy bezworkowych, nie ma konieczności regularnej wymiany worków. Zebrane zanieczyszczenia trafiają do specjalnego pojemnika, który znajduje się wewnątrz odkurzacza. Po zapełnieniu, należy dokładnie go opróżnić i przemyć wodą.  

Jaki odkurzacz do łatwych porządków? 

Ciekawym sprzętem, który ułatwi porządki, jest zwłaszcza odkurzacz bezworkowy 600 marki Electrolux. Dzięki specjalnemu układowi cyklonowemu, nawet po zapełnieniu się zbiornika na kurz odkurzacz zachowuje 99 proc. swojej początkowej mocy. Na uwagę zasługują również duże kółka ułatwiające manewrowanie, a także sześciostopniowa filtracja powietrza, która pozwala na usunięcie do 99,99 proc. mikrocząstek kurzu większych niż 1 mikrometr. Dzięki tym funkcjom codzienne porządki są proste i szybkie. 


Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

osiemnaście − 13 =